CÉGLISTAPANASZ - CÉGEKRE Munkavállalóktól - megtörtént esetek - írj Te is!

Átvertek egy CÉGNÉL ahol dolgoztál? Csalódott vagy? Úgy érzed igazságtalanság ért? Vagy csak informálódni szeretnél, mire számíthatsz? Megpróbálunk segíteni és mi is kérjük, osszd meg velünk negatív tapasztalataidat!

Diákmunka: egész évben jól jöhet a fizetés

2012.03.23

Számos változással kell szembenézned, ha diákmunkát szeretnél vállalni az idén. A legfontosabb, hogy minden megkeresett forint után 16 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetned, ezt levonják a fizetésedből.

Vannak diákok, akik csak a nyári szünidőben, esetleg csak hétvégén keresnek munkalehetőséget. A legtöbben középiskolások, vagy a középiskolai rendszerben működő felsőfokú szakképzésen tanulnak, ők tanév közben általában kevesebb szabadidővel rendelkeznek. A felsőoktatásban tanuló hallgatók rugalmasabban tudják beosztani idejüket, így akár év közben is vállalhatnak munkát, akár hosszú távon is - mondta a KamaszPanasz kérdésére Német Gábor, az EU-CSOPORT marketing vezetője.

A Budapesten található, de országos kínálattal rendelkező iskolaszövetkezet munkatársa hangsúlyozza: garanciát vállalnak arra, hogy minden a jogszabályok szerint történik, ráadásul érdekvédelmi szervezetként is működnek, így bármilyen munkaügyi problémával felkereshető a

Szerződést kötünk a fiatalokkal, rögzítjük a munkavállalás feltételeit. A megbízó cég is biztos lehet abban, hogy minden az előírások szerint zajlik - tette hozzá Német Gábor.

Fontos szabályok

Munkavállalóként munkaviszonyba csak akkor léphetsz, ha legalább 16 éves vagy, ebben az esetben nem kell írásos szülői hozzájárulás. 18 éves korodig fiatal munkavállalónak minősülsz. Van egy kivétel: ha 15 éves vagy és általános iskolában, szakiskolában, vagy középiskolában tanulsz nappali tagozaton, valamint a szüleid is beleegyeznek, akkor csak az iskolai szünetek alatt dolgozhatsz, például tavasszal vagy nyáron.

A jelentkezéskor vidd magaddal a személyi igazolványodat, a TAJ kártyádat, az adószámodra és a szülői nyilatkozatra is szükség lesz. Figyelned kell arra is, hogy a legtöbb iskolaszövetkezet minden félévben vagy tanévben érvényes iskolalátogatási igazolást kér. Amennyiben 3 egymást követő félévben ezt elmulasztod, megszűnik a tagsági viszonyod.

Kötelező biztosítás, SZJA, adóbevallás

Kötelező baleset- és felelősségbiztosításban részesülsz azokra a napokra, amikor a munkát végzed. Ennek havi díja nem több pár száz forintnál és a fizetésedből vonják le.

Megszűnt az adójóváírás intézménye, így minden megkeresett forint után 16 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetned. Amennyiben alanyi jogon, saját magad után kapod a családi pótlékot, lehetőség van a fizetendő adó csökkentésére. Erről mindenképpen érdeklődj a szüleidnél vagy az irodában.

Amennyiben tavaly is vállaltál diákmunkát, akár csak 1 alkalommal, köteles vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé adóbevallást készíteni. Az ehhez szükséges adóigazolást (11M30 nyomtatvány) a szövetkezet adja ki.

Felkészít a nagybetűs életre

Az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége, az ISZOSZ honlapján arról ír, hogy a diákok nemcsak pénz keresnek, hanem megismerik a munkavégzés törvényi hátterét, megtapasztalják, milyen egy munkaszervezetben dolgozni, reggel 6-ra vagy 8-ra pontosan, a munkaidő kezdetésre beérni a munkahelyre. Nagyon fontosak a végzős diákok sikeres elhelyezkedésében ezek a munkatapasztalatok.

Német Gábor hozzáfűzi: sajnos kevés fiatalban alakult még ki a felelősségtudat, hogy egy-egy munka elvállalásakor mit is várnak el tőle, hisz ő egy cég teljes értékű munkatársaként fogja végezni a rá bízott feladatot. Fontos a megbízhatóság.

Amennyiben továbbra is úgy gondolod, hogy szívesen vállalnál diákmunkát, és erről a szüleiddel is beszélgettél, akkor nézz utána, milyen lehetőségek kínálkoznak a környezetedben. Minden nagyobb városban találsz iskolaszövetkezetet, az ISZOSZ honlapján fent van a tagok listája.

Soha ne dolgozz éjszaka!

A fiatal munkavállalókra speciális szabályok vonatkoznak:

-&előzetes egészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges,

- nem lehet éjszakai munkára beosztani (22 óra és 6 óra közötti időszak),

- nem kötelezhető ügyeletre vagy készenlétre,

- nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére hátrányos következményekkel járhat,

- a 18. életévét be nem töltött munkavállaló esetében a napi munkaidő nem lehet több 8 óránál, és ennek megfelelően a heti munkaidő legfeljebb 40 óra lehet,

- minden négy és fél órát meghaladó munkaidő esetén legalább harminc perc munkaközi szünetet kell biztosítani,

- két munkanap között legalább 12 órának kell eltelnie,

- a 20 nap alapszabadságon felül további évi 5 nap pótszabadság is megilleti, rövidebb időtartamú munkaviszony esetén a szabadság természetesen időarányosan jár a munkavállaló részére,

amennyiben megszűnik a munkaviszony, a ki nem adott időarányos szabadságot pénzben kell kifizetni.

(KamaszPanasz - T. A.)

FORRÁS: www.kamaszpanasz.hu

Útravaló frissdiplomásoknak - egy cégvezető gondolatai

2012.03.22

Pályakezdő pályázóból nincs hiány, ám valóban jó frissdiplomás munkaerőt már jóval nehezebb találni - a Job(b) Állás blog állítását Semperger Kinga, a ProjectMine Gazdasági Tanácsadó Kft. ügyvezetője is megerősítette.

Pályakezdő pályázóból nincs hiány, ám valóban jó frissdiplomás munkaerőt már jóval nehezebb találni. Amióta az álláspiaccal foglalkozom, ez a vélemény mindig felbukkan. A héten más téma kapcsán kerestem meg Semperger Kingát, aki ProjectMine Gazdasági Tanácsadó Kft. ügyvezetője, (mellesleg Ernst&Young-díjas vállalkozó), aki hasonlókról panaszkodott. Arra kértem, blogomban ossza meg gondolatait, adjon útravalót a hamarosan végzőknek.

- Cégvezetőként azt gondoltam, hogy könnyen és gyorsan találok megfelelő szakmai munkaerőt, hiszen sok fiatal és frissen végzett egyetemista keres állást. Elmondhatom, hogy ez a dolog mégsem olyan egyszerű, ráadásul pontosan az elmúlt három hónap tapasztalatait összegezve, látjuk és érzékeljük, hogy a hazai munkaerőpiacon több szemléletbeli és motivációs gond is akad az álláskeresők körében - mondta el a vezető. Számos fórumon hirdettük meg, hogy új munkaerőt keresünk projektfinanszírozási tanácsadói munkakörbe, és azt gondoltuk, ömleni fognak a jobbnál jobb önéletrajzok, melyek mögött kvalifikált, a gyakorlatban is jártas leendő kollégák jelentkeznek majd. Elég régóta interjúztatunk, tapasztalataink érdekesek.

Semperger Kinga szerint a legszembetűnőbb, hogy nagyon sokaknak nincs életszerű - gyakorlati tapasztalata, és panaszkodnak is rá, hogy nem volt lehetőségük az iskolapadban tanultakat az életben kipróbálni.

Jövőkép nélkül nehéz állást keresni

- Ebből következően sokukból hiányzik a sikerélmény, ami fontos motivációs tényező - folytatja a vezető. Az üzleti, pénzügyi és számviteli területen végzős diákok valós szakmai gyakorlat és sikerélmény híján olyan munkát és munkakört keresnek, ahol kicsi a felelősség. Emellett számos eddigi interjúinkon tapasztaltam azt, hogy a leendő kollégáknak alapvetően nincs jövőképük. Tágíthatja a látókört és értékessé tesz a külföldi részképzés és/vagy munkatapasztalat, ám kevesen hallottak és tudnak az ösztöndíjakról, a külföldi lehetőségekről vagy nem is merték ezeket megpályázni.

A motivált, kezdeményező pályázót keressük

- Vannak persze olyan jelentkezők, akik képességeik alapján jól motiválhatóak, pozitív hozzáállásúak, nyitottak az új dolgokra. Sajnos ők kevesebben vannak - mutat rá Semperger Kinga, hozzátéve: "Mi őket preferáljuk, mert az ilyen típusú emberek alakíthatóak és taníthatóak a leginkább. Sok esetben jobb egy kezdő, kezdeményezőképességgel, tudásszomjjal rendelkező kolléga, mint az, aki úgy gondolja, "keresek valami állást", ami mindegy micsoda, csak vegyenek fel valahová. Nekik nagyon nehéz lesz állást találni."

Tanácsok a pályakezdéshez

Hogy mit tehetnek azok, akik még az iskolapadban ülnek, de hamarosan kilépnek az álláspiacra? Az ügyvezető szerint mindenképpen érdemes elmenni az állásbörzékre, keresni a kapcsolatot a vállalatok képviselőivel. Semperger Kinga fontosnak tartja a cégtípus kiválasztását: akik önálló munkára, nagyobb felelősségre, családias légkörre vágynak nézzenek szét a kisebb vállalatok háza táján. Ugyan látványos előrelépésre nem számíthatnak, viszont hosszú távon megbecsült munkaerővé válhatnak. Akiket a nemzetközi környezet, a sok karrierlépcső vonz, nekik a multinacionális cégek lehetnek célpontok.

A hozzáállás döntő lehet

- A szorgalom, a jó hozzáállás sok munkáltatónál nagyobb erény, mint a szakmai tudás, hiszen a munkakörből eredő feladatokat és munkafolyamatokat úgyis munka közben lehet a legjobban megtanulni, nem pedig tanfolyamon vagy az iskolában. Egy vállalat számos dolgot diktál, de ezt ne nyűgnek tekintsük, hanem fogjuk fel a tanulási folyamat részeként. Vegyünk részt aktívan a cég életében: ha kérdezik a véleményünket, szóljunk hozzá; ha kérdésünk, merjük feltenni, ugyanis annál inkább aktív kollégának fognak elkönyvelni minket. Az első 1-2 év egy új munkahelyen életünk talán legizgalmasabb időszaka. Ha pedig elismernek és sikereink vannak, azokra mindig legyünk büszkék. És minden helyzetben tanuljunk meg mosolyogni, még egy telefonbeszélgetés alatt is. Ezzel lehet a legjobban tompítani a munkahelyi stresszt - hangsúlyozza a szakember.

Karácsony Zoltán
Job(b) Állás blog

A diákmunka menekülési út a cégeknek

2012. március 1.

Tavaly mintegy 210 ezer egyetemista és főiskolai hallgató végzett diákmunkát. Az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke szerint a gazdasági válság hatására nem várható, hogy idén kevesebb diákot alkalmaznak majd a vállalkozások.

Éves átlagban mintegy 210 ezren végeznek diákmunkát. Többségük egyetemista vagy főiskolás, de nyáron a 15-16 év felettiek is dolgoznak - mondta az InfoRádiónak az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke Kücsön Gyula kiemelte: egyre nagyobb az igény a diákmunkára a gazdasági válság óta, ugyanis a diákmunka a legolcsóbb legális munkaerő.

Arra lehet számítani, hogy diákmunka piaca bővülni fog, menekülési út a vállalkozásoknak, ha diákokat alkalmazhatnak - tette hozzá.

A szervezet elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy a diákmunkapiac jelentősen átalakult, mert már nemcsak nyáron, hanem sok helyen egész évben foglalkoztatják a fiatalokat. A legtöbb diák az állatkertben, a Vidámparkban és a gyógyfürdőkben dolgozik, de a hipermarketekben és a gyorséttermekben is sokan találnak munkát - fejtette ki.

 Forrás: Inforadio.hu


A diákmunka legfontosabb szabályai

2011. június 24. Forrás: Profession.hu - dr. Hargittay Szabolcs

A nyári szünetben egyre több diák vállal munkát, hogy zsebpénzét kiegészítse vagy hozzájáruljon tanulmányai költségeinek fedezéséhez. Miután a diákok kevéssé jártasak a munkajog világában, fokozottabban ki vannak téve a visszaéléseknek. Tekintsük át a diákmunkával kapcsolatos legfontosabb munkajogi szabályokat!

Ki köthet munkavállalóként munkaszerződést?

Főszabályként munkaviszonyt munkavállalóként az létesíthet, aki tizenhatodik életévét betöltötte. Az általános szabály alól kivételt képez az általános iskolában, szakiskolában, középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tanuló, aki az iskolai szünet alatt munkaviszonyt már akkor is létesíthet, ha a 15. életévét betöltötte.

A 16 éven aluli fiatalkorú munkaviszonyának létesítéséhez a munkáltatónak be kell szereznie a törvényes képviselő (pl. szülő, gyám, gondnok, nevelőintézet vezetője) hozzájárulását is. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a munkáltatónak egy írásbeli nyilatkozatot kell kérni a szülőtől, amiben kijelenti, hogy a munkaviszony létesítéséhez hozzájárul.

Tanköteles fiatal munkavállalók foglalkoztatására gyakran van igény művészeti, sport, modell vagy hirdetési tevékenység során, ezért lehetőség van arra, hogy a 16. életévét még be nem töltött fiatal - ilyen tevékenységi körökben - az életkori határok figyelembevétele nélkül foglalkoztatható legyen. Alkalmazásuk korlátja, hogy ehhez előzetesen be kell szerezni a gyámhatóság engedélyét.

Melyek a fiatal munkavállalókra leselkedő leggyakoribb veszélyek?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy továbbra is a tájékozatlanság és a tapasztalatlanság jellemző a munkaerőpiacra egyre nagyobb számban lépő diák munkavállalókra. Szerencsére a diákok az internet egyre nagyobb mértékű térhódításának köszönhetően hozzájutnak a munkakereséshez szükséges alapinformációkhoz, viszont a munkavállalás veszélyei továbbra is ismeretlenek maradnak a számukra.

A nyári munkát végző diákoknál gyakran előfordul a munkaszerződés nélküli munkavégzés. Sok munkáltató, bízva abban, hogy megússza munkaügyi ellenőrzés nélkül, előszeretettel foglalkoztatja a fiatal munkavállalókat írásbeli munkaszerződés nélkül. Ilyen esetekben sokszor a munkáltató nem fizet adót és járulékokat, valamint írásba foglalt munkaszerződés nélkül nincs semmiféle garancia arra, hogy a diák munkavállaló a hónap végén ténylegesen meg is kapja a munkabérét.

A munkajog kötelezővé teszi a munkaszerződés írásba foglalását, amelyben a következő minimum feltételekben kell a feleknek megállapodniuk: személyi alapbér, munkakör és a munkavégzés helye. Ebből következőleg a diák számára javasolt, hogy a tényleges munkavégzést csak akkor kezdje meg, ha a munkaszerződését már írásba foglalták.

Sok munkáltató abban a tévhitben él, hogy a nyári munkára nem jár a fiatal munkavállaló részére szabadság. Ezzel ellentétben a fiatal munkavállalót az alapszabadságon kívül még pótszabadság is megilleti, amit részére ki kell adni vagy a munkaviszony megszűnésekor pénzben meg kell váltani.

Általános tapasztalat, hogy a bejegyzett munkaközvetítők és iskolaszövetkezetek nagyobb garanciát nyújtanak a diákok számára, hiszen az őket foglalkoztatni kívánó munkáltató egy szűrőn már átesik.

Milyen eltérő szabályok vonatkoznak a fiatal munkavállalókra? A munkaviszony szempontjából fiatal munkavállaló az, aki tizennyolcadik életévét még nem töltötte be. A fiatal munkavállalókra a munkajog kiterjeszti védőernyőjét és részükre - többek között - a következő „kedvezményeket" biztosítja- Fiatal munkavállalót nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel járhat- A fiatal munkavállaló munkaideje legfeljebb napi nyolc óra, illetve heti negyven óra lehet- Fiatal munkavállaló esetében egy hétnél hosszabb munkaidőkeret nem alkalmazható- Ha a fiatal munkavállaló napi munkaideje a négy és fél órát meghaladja, részére legalább harminc perc munkaközi szünetet kell biztosítani- A fiatal munkavállaló éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre, valamint ügyeletre, illetve készenlétre nem vehető igénybe- A fiatal munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár.

Mire kell odafigyelniük a munkáltatóknak? Az előzőek tükrében is általánosságban elmondható, hogy a fiatal munkavállalókat a munkajog különösen védi, ami érthető is. Ebből kifolyólag a munkáltatóknak fokozattan kell ügyelniük arra, hogy minden vonatkozó rendelkezést betartsanak.Ahogy fentebb már említettem a 16 éven aluli fiatalkorú munkaviszonyának létesítéséhez a munkáltatónak be kell szereznie a törvényes képviselő hozzájárulását és adott esetben a gyámhatóság engedélyét is. Ezt a munkaviszony létesítésével kapcsolatos egyéb dokumentumokkal együtt javasolt megőrizni, hiszen a munkaügyi ellenőrzés során ez is vizsgálható. A hozzájáruló nyilatkozat beszerzése nem csak az első, hanem - a 16. éves életkori határig - bármely újonnan létesítendő munkaviszony megkezdése előtt szükséges.

A nyári munka veszélyei - mire figyeljünk?

Nyáron sok szülő próbálja rávenni gyerekét, hogy próbáljon meg pénzt keresni. Nem feltétlenül a szükség-, hanem a takarékoskodás és a saját munka gyümölcsének érzete miatt. Néhány tanáccsal szolgálunk, mire érdemes figyelni diáknak és szülőnek egyaránt.


Fiatal lányok a fagyispult mögött, kamaszok a vízibicikli-kölcsönzőben, egyetemisták a gyorsétteremben. Sok diáknak a nyári munka csak egy lehetőség, hogy megkeresse a fesztiválokra, és a napi betevő-sörre valót. Másoknak viszont nagy segítség, hiszen szeptemberben ismét tandíjat kell fizetni. A szülő is jobban jár, ha kamasz gyermeke saját magának finanszírozza nyári kiadásait, és nem tőle kér minden héten egy kisebb vagyont bulizásra. A nyári diákmunka azonban nem csupa móka és kacagás. Könnyen lehet belőle elmaradt fizetés, véget nem érő rabszolgamunka és teljes kiszolgáltatottság.

 Nyár van és semmi baj

A leggyakoribbak még mindig a szórólapos és az adminisztratív munkák, de egyre többet keresnek valamilyen szakképzettséget, vagy nyelvtudást igénylő elfoglaltságot. Az internet és az újságok ontják magukból az elsőre nagyon csábító ajánlatokat, de nem árt egy kicsit utánanézni a dolgoknak. Aki azt hiszi, hogy pár hét lébecolással megúszhatja az egészet, az nagyon meglepődik majd, amikor kiderül, hogy kőkemény robotról van szó.

Edina adatrögzítőként dolgozott egy budapesti cégnél, heti 4 órában. Az órabére diákmunkás viszonylatban elég jónak számított, és a munka sem tűnt túl bonyolultnak. Az elején minden jól alakult, ám amikor a cég alkalmazottjai szabadságra mentek, a lánynak túlóráznia kellett. A plusz órákat a munka végén nem fizették ki, így a lány dupla annyit dolgozott, ugyanazért a pénzért. A fiatal egyetemista esete sajnos nem egyedüli példa. Rengeteg rémhírt hallani diákmunkásaival sanyarúan bánó munkáltatókról, ezért ha lehetőség van rá, nem árt előre leinformálni a munkaadót.

Mire figyeljen a diák?

Hivatalos munkaviszonyba csak a 16. életévét betöltött fiatal léphet. Azonban ha a 15. évét betöltött fiatalnak nappali tagozatos tanulói jogviszonya van, akkor ő is vállalhat munkát. Ehhez csak egy, a szülő által aláírt igazoló okmányra van szüksége. Ha ez nincs meg, akkor a kiskorú ellen akár szabálysértési eljárást is indíthatnak.

A legfontosabb, hogy a munkavégzés mindig szerződésbe legyen foglalva. A munkaszerződének tartalmaznia kell a munkába állás napját, a munkakört, a munkavégzés helyét, a szabadságra vonatkozó információkat, a munkabért és a felmondási időt. Később csak a felek együttes beleegyezésével bontható fel. Alaposan tanulmányozd a szerződést, és ha valami nem tiszta, akkor aláírás előtt mutasd meg egy ügyvédnek. Ne feledd, az egészség-, tűz- és munkavédelmi előírások a diákmunkásokra is ugyanúgy érvényesek, mint a többi dolgozóra!

Ha külföldön vállalsz munkát, ne csak egy hátizsákkal vágj neki a világnak. Legyen nálad annyi pénz, amiből finanszírozhatod a visszautazást, ha valami nem a tervek szerint alakul. Külföldi munkavállaláshoz szükséged van egy nappali tagozatos iskolalátogatási igazolásra, az adó -, és TAJ kártya, valamint a személyi igazolvány és a bankszámla kivonat fénymásolatára.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 9
Heti: 100
Havi: 482
Össz.: 169 306

Látogatottság növelés
Oldal: DIÁKMUNKA hírek
CÉGLISTAPANASZ - CÉGEKRE Munkavállalóktól - megtörtént esetek - írj Te is! - © 2008 - 2024 - ceglistapanasz.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »