CÉGLISTAPANASZ - CÉGEKRE Munkavállalóktól - megtörtént esetek - írj Te is!

Átvertek egy CÉGNÉL ahol dolgoztál? Csalódott vagy? Úgy érzed igazságtalanság ért? Vagy csak informálódni szeretnél, mire számíthatsz? Megpróbálunk segíteni és mi is kérjük, osszd meg velünk negatív tapasztalataidat!

lépésről lépésre...

1. ÖNÉLETRAJZ KÉSZÍTÉSE 

NE FELEDJÜNK EL BESZÚRNI EGY IGAZOLVÁNY NAGYSÁGÚ JÓ FOTÓT MAGUNKRÓL, AMIBEN LEHETŐLEG ZAKÓ, ING VAN RAJTUNK, NŐK ESETÉBEN IS A HIVATALOS KÜLSŐ FONTOS.

PÁLYAKEZDŐKNEK

Pályakezdőként önéletrajzot készíteni nem kis kihívás. Nem véletlenül: a CV ma már az álláspályázatok megkerülhetetlen lépései közé tartozik - eközben épphogy kilépve az iskolapadból nem is olyan könnyű releváns információkkal megtölteni az anyagot és felkelteni a kiszemelt cég képviselőinek érdeklődését. Szerencsére a CV elkészítése nem lehetetlen feladat.

Frissdiplomásként ebben az életszakaszban kevesen vannak, akik már értékelhető szakmai tapasztalattal rendelkeznek - értelemszerűen a tanulmányokra és az ezzel kapcsolatos mozzanatokra kell hagyatkozni a pályázatban, ezekre kell fektetni a fő hangsúlyt.

Mivel lehet kitűnni a tömegből?

Ha nincs vagy alig van munkatapasztalat, mit lehet beírni? Ebben az esetben a tudományos kutatói és diákönkormányzati tevékenységek, a szakdolgozat témája, a szakmai gyakorlat, a külföldi ösztöndíjak, a sikeres tanulmányi versenyek, pályázatok, a sporttevékenységek és a diákmunkák vehetik át a terepet a cégek meggyőzésére. A szakdolgozat témája, a diploma érdemjegye jogi vagy mérnöki területen elhelyezkedni kívánóknál lehet releváns információ - ám az sem kizárt, hogy egy-egy nagyobb presztízsű könyvvizsgáló cég HR-munkatársa is érdeklődik az eredmények iránt. Egyéb területeken nem releváns.

A középiskolát is meg lehet említeni

A diplomás pályakezdők önéletrajza abban is eltér a régebb óta dolgozó álláskeresőkétől, hogy a középiskolai tanulmányok megemlítése is elfogadott. Főként akkor, ha a nyelvtudás szempontjából releváns, két tannyelvű középiskolába vagy a választott szakmájához igazodó képzést nyújtó középiskolába járt a pályázó - esetleg rögtön érettségi után kíván állást keresni és elhelyezkedni.

Fontos lehet a "Hobbi" rovat

Pályakezdőként különösen érdemes néhány mondatot szentelni a szabadidős tevékenységek/hobbi rovatnak is - szakmai tapasztalatok hiányában, kedvenc időtöltéseik alapján ugyanis jobban megismerhetők a pályázók. Tanácsos a hobbikat pontosan körülírni, konkretizálni: ha szeretünk olvasni, feltétlenül fűzzük hozzá, milyen témakörben vagy stílusban íródott könyveket kedvelünk - ha főzni, megemlíthetjük, mely kultúrkörök ételeit favorizáljuk leginkább. A sportot se intézzük el egyetlen szóban. Más és más benyomást kelt az állásra pályázó, ha futballozni esetleg sakkozni szeret - míg előbbi a csapatjátékokban otthonosan mozgó stílusra és személyiségre, utóbbi analitikus elméjű, elmélyülni szerető jelentkezőre enged következtetni. A lényeg az, hogy ne általánosítsunk, amikor a kedvenc időtöltésekről osztunk meg magunkról információkat.

Íme egy minta pályakezdői önéletrajzra. A példában szereplő "Anitánál" lényeges elem a hazai és külföldi felszolgálói gyakorlat.


Önéletrajz

Személyi adatok

Név: Kiss Anita
Születési hely és idő:
Budapest, 1988.01.01.
Cím:
1111, Budapest, Karrier út. 1
Telefonszám:
30-111-2345
E-mail:
a.kiss@mail.hu

Tanulmányok

2008-2011: Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolai Kar, kereskedelmi szakmenedzser szak

2004-2008
: Gundel Károly Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakképző Iskola

Szakdolgozat témája

Vásárlóbarát ügyfélpolitika - minőségi szolgáltatások nyújtása az a'la carte éttermek struktúrájában

Szakmai tapasztalat

2010. június-szeptember: Pret' A' Manger Sandwich Bar, London
eladó, szeletbáros

2009. június-szeptember
: Szőlőskert Kisvendéglő, Balatonalmádi
pultos, felszolgáló

Nyelvtudás

angol - tárgyalóképes
német - kommunikációs szintű

Számítógépes ismeretek

MS Office felhasználó szintű ismeretek

Hobbi

Főzés - kiemelt érdeklődés a mediterrán és kínai konyha különlegességei iránt
Sport - step aerobic, spinning

Dátum, aláírás

Budapest, 2011. január. 10.
Kiss Anita




ÁLTALÁNOS ÖNÉLETRAJZI MINTA

Az alábbiakban a leggyakrabban használt, amerikai típusú önéletrajzot mutatjuk be egy általános, nem cégre szabott mintán. Az itt szereplő nevek, adatok nem valósak, célunk csupán a cv minta szemléltetése. Konkrét állásajánlatra pályázásnál a hirdetésben megfogalmazott elvárásoknak megfelelően kell a súlypontokat kialakítani.

Önéletrajz


Személyes adatok


Név: Álláskereső József
Születési hely, idő: Budapest, 1982. május 15.
Lakhely: 1242 Budapest, Pályázó u. 12
Elérhetőség: tel: 50/211-1111, e-mail: nagy@jpt.hu

Szakmai tapasztalat


2005. július-2008. május: kontrolling asszisztens a Nagy Nemzetközi Pénzügyi RT-nél, feladatok: riportok készítése a magyarországi és angliai központ részére, cash-flow-menedzsment, a kontrolling vezető napi munkájának segítése

2004. szeptember-december: szakmai gyakorlat a Budapest Business Centernél. Feladataim: az ügyvezetői titkárságon a munkafolyamatok megismerése, tárgyalásokról összegzők készítése, az egyes osztályok tevékenységének áttekintése

Iskolai tanulmányok


2000-2005 Budapesti Közgazdasági Egyetem, pénzügy szak (diploma megszerzése 2003 nyarán), diplomamunka címe: Az euró bevezetésének folyamata Nyugat-Európában

1996-2000 Angol-Magyar Kéttannyelvű Gimnázium, Budapest XXIV. kerület, érettségi 1998-ban, 4,6-os átlag

Tréningek


2007. szeptember: Projektmenedzsment tréning a Tréner Hungary Kft. szervezésében (40 óra)
2008. október: Prezentációs technikák tréning ugyanennél a cégnél (16 óra)

Nyelvtudás


Angol - tárgyalóképes és szaknyelvi szint - államilag elismert C típusú felsőfokú nyelvvizsga (English nyelvvizsgarendszer, 2001), pénzügyi szaknyelvi felsőfokú nyelvvizsga (Cash nyelvvizsgarendszer, 2003)
Német - társalgási szint - államilag elismert B típusú középfokú nyelvvizsga (2002)

Számítástechnikai ismeretek


Felhasználói szintű Word, Excel, Powerpoint

Közéleti tevékenység


2006- a Junior Közgazdászok Egyesületének tagja, rendszeres részvétel programokon és szervezőmunka. A "Makrogazdasági kilátások 2006-ra" című vitaest főszervezője, meghívottak: több vezető állami tisztségviselő

Hobbi


Futball (amatőr szinten a Budapest bajnokságban), asztalitenisz

Álláskereső József


Budapest, 2008. november 30.



2. Ajánlólevél beszerzése - amennyiben van rá lehetőségünk, használjuk ki!

Erősítheti álláspályázatunkat, ha valamelyik korábbi főnökünk nyilatkozik teljesítményünkről, erősségünkről. Ennek írásos változatát referencialevélnek vagy ajánlólevélnek hívják a HR-es szaknyelvben. Hogy néz ki egy ilyen dokumentum?


Egyre több álláshirdetésben kérnek referenciát a pályázóktól. A leendő munkaadó a pályázói "önbevalláson" kívül szeretne ugyanis egy harmadik személytől is véleményt kérni, hogy alaposabb képet formálhasson a pályázóról. Olyan személy véleményére kíváncsi, aki korábban munkakapcsolatban volt az álláskeresővel, aki meg tudja ítélni teljesítményét, erősségét, esetleges gyengeségeit.

A referencia adása történhet szóban és írásban. A szóbeli változatnál nevet és telefonszámot kell megadni - általában egyik korábbi főnökünkét - majd a HR-es vagy a kiválasztást végző munkatárs felhívja a megadott személyt. Az írásos változat egy levél, amelyben a referenciaszemély ír a pályázóról. Érdemes ezt már az utolsó munkahelyen töltött napon kérni, utána ugyanis körülményesebb. Hogy is néz ki egy ajánlólevél?

Példa ajánlólevélre

Egy minta referencialevelet az Aarenson Consulting Kft. fejvadász cég bocsátott a rendelkezésünkre. Most ezt közöljük.

"Kis Gábor 2008 júniusától dolgozott a Minta Kft. Kutató és Fejlesztő csapatában. CH/CHI típusú ipari keringető szivattyú műszaki felelőssége tartozott hozzá. A rábízott feladatokat ellátta és szakmai tudását számos esetben bizonyította. Gépészmérnökként jól képzett és sok gyakorlatot szerzett eddigi munkássága alatt. Szakmai alázatát és hivatásszeretetét emelném ki, amire a jövőben mindenképpen lehet és kell is építeni. Gábor kreatív, erősen individualista, amiben sok lehetőség rejlik. Maga felé szakmai téren komoly elvárásokat támaszt, és ebből a szakma iránti erős motiváltsága tükröződik.

Gábor nagyon határozott személyiség, erős akarattal, amit a szakmai feladatoknak rendel alá. Sikerorientált és kitartó. Ezek a jegyek alkalmassá teszik sokféle mérnöki feladatra.
Véleményem szerint a sokrétű szakmai és a nemzetközi tapasztalatára építhet karriert.

Szabó Ákos
Kutatás-fejlesztési vezető
Budapest, 2010. 02. 23."


3. Motivációs levél megírása - magyarul "bemutatkozó levél". Kihagyhatatlan, ha azt akarjuk, komolyan vegyenek, még egy pár soros is többet ér mint a semmi!

A motivációs levél megkerülhetetlen egy-egy álláspályázat benyújtásánál. A legtöbb munkaadó kéri csatolni az önéletrajz mellé. A pályázónak azokat az információkat kell összefoglalnia, amelyek az önéletrajzba nem férnek bele és tovább árnyalják a képet a jelöltről. A motivációs levél tehát sosem a CV tömörített változata - további, plusz információkat kell tartalmaznia.

A jó motivációs levél - amellett, hogy tartalmazza a célszemély - személyzeti vezető, tanácsadó - nevét, lényegre törő és egyértelművé teszi a jelölt személyes kvalitásait, erősségeit. A pályázónak hangsúlyoznia kell, hogy ő maga mivel tudna hozzájárulni a cég sikeréhez. A jó motivációs levelet célszerű minden egyes jelentkezés alkalmával, pozícióra szabottan, újra elkészíteni.

A motivációs levél részei

A pályázatot elbíráló cég és személy neve
Megszólítás
Jelentkezés tárgya a munkakör pontos megnevezésével.
Jelentkezés rövid megindokolása
A pozíció betöltéséhez szükséges szakmai tapasztalatok és információk ismertetése.
Rövid önjellemzés, a munkakör betöltéséhez szükséges személyes tulajdonságok ismertetése.
Személyes találkozásba és tárgyalásba vetett bizalom kifejezése.
Dátum, elköszönés

Példa motivációs levélre

Az alábbi mintát a levél fejlécében szereplő fejvadász cégtől kaptuk, és egy HR-menedzseri pozícióra pályázó álláskeresőre vonatkozik.

Szombathelyi Rita HR-tanácsadó részére
Aarenson Consulting Személyzeti Tanácsadó Kft.
1061 Budapest, Jókai tér 8. I/2.

Tisztelt Hölgyem!

Jelen levelemmel, valamint a csatolt magyar és angol nyelvű önéletrajzommal megpályázom a monster. hu honlapon meghirdetett HR Manager munkakört.

Szakmai pályafutásom során betöltött munkaköreimben szerzett, széleskörű tapasztalatom és tudásom a pályázati felhívásukban leírt elvárásoknak megfelelő, és biztos alapot jelent a magas színvonalú eredményes munkavégzéshez.

Az elmúlt 15 év folyamán személyügyi vezetői munkakörökben sok olyan tapasztalatot szereztem, melyeket a felsorolt feladatok megoldása során jól hasznosíthatok, és ezzel hozzájárulhatok partnerük sikeres működéséhez.

  • Több éves tapasztalatom van a vállalati és HR stratégia/politika kialakításában és megvalósításában, valamint a Balanced Scorecard alkalmazásában melyet vállalati és osztály szinten is eredményesen használtam.
  • A személyügyi munka során használt rendszerek, módszerek, eszközök (pl. a vállalati kompetencia-rendszerre alapozott kompetencia- és teljesítményértékelés és fejlesztés, és az ehhez kapcsolódó motivációs rendszer) fejlesztésében, valamint újak kialakításában, bevezetésében és működtetésében is nagy tapasztalatot szereztem.
  • Az ISO 16949 és ISO 14000 szabványok szerinti integrált vállalatirányítási kézikönyv humánpolitikai és telephely-üzemeltetési folyamatait dolgoztam ki. Ezen fejezetek auditálásán én képviseltem a vállalatot.
    A toborzás és kiválasztás munkám kiemelt feladatai közé tartozott, melyben mindig személyesen is részt vettem, hiszen a szervezet folyamatosan nőtt - a teljes létszám duplázódott, ezen belül „zöldmezős" fejlesztési központot (termék és szoftver) hoztunk létre 120 mérnökkel 5 év alatt, nem Budapesten.
  • Jelentősek tapasztalataim a belső kommunikációban használható módszerek alkalmazásában, a munkatársi megelégedettség-mérésben.

Szeretek csapatban dolgozni a közös célok eléréséért. Munkaköreimben kisebb (3-5 fős) és nagyobb (10-15 fős) csapatokat is vezettem. Természetesen önálló munkavégzésre is képes vagyok, meghozva a szükséges önálló döntéseket és végrehajtva azokat.

Nagyon jó kommunikációs és vezetői képességű, rugalmas és dinamikus, terhelhető, kitartó és elkötelezett embernek tartom magam, aki magával tudja ragadni kollégáit.

Remélem, lehetőséget kapok a személyes találkozásra Önökkel. Várom visszajelzését a további lépésekkel kapcsolatban.

Budapest, 2010. 02. 25.

Tisztelettel:
Minta Péter

4. Fotóval ellátott önéletrajzokat motivációs levéllel és ajánlólevéllel kiküldeni folyamatosan

- www.profession.hu - Ez Magyarországon az egyik legnagyobb és leghatékonyabb hely, ahol mindenképpen érdemes minden nap nézelődni a minket érdekelhető munkák között. Ami szimpatikus, oda elküldeni a fentieket. Vannak hasonló oldalak is még, ezeket is naponta kell nézni, ill. önéletrajzunkat fel is tölthetjük, ahol a munkáltatók találhatnak ránk! Ez a legújabb formája az álláskeresésnek.

- közvetítő irodák - bizalmas módja az álláskeresésnek, interneten lehet találni rengeteg munkaerő közvetítő irodát. Ide is érdemes elküldeni önéletrajzunkat, emailben vagy a honlapjukra feltölteni, az adatbázisukba bekerülni. Soha nem lehet tudni. Ők általában szólnak, ha van egy részedre alkalmas munka és csak akkor hívnak be személyes interjúra.

- Ha van elképzelésed, melyik cégnél dolgoznál szívesen, mindenképpen keresd meg weboldalukat, és nézd meg, mik a karrier lehetőségek náluk. Talán pont olyan munkaerőre van szükségük, mint Te!

- Aprohírdetéseket is érdemes nézegetni, soha nem lehet tudni ott mit talál az ember! Bár ezekkel óvatosabbnak kell lenni.

Általánosságban ha ilyen intenzíven és megfelelő módon, a fent leírtak szerint keres az ember munkát, 4 hónapon belül garantált a siker. Fontos, hogy ha nem tehetjük meg, ne legyenek túl magasak az igényeink. Pl fizetés szempontjából! Csak a pozitív dolgokat szabad kiemelni mindig mindenhol!

Ezután jöhet az állás interjú!


5.  Állásinterjú - mire számíthatunk, hogyan készüljünk fel, lelkileg, érzelmileg és fizikailag


Felsoroljuk az állásinterjú legfontosabb követelményeit, és eláruljuk, melyek az interjúkon leggyakrabban előforduló interjúkérdések.
"Amikor magam is aktív álláskereső voltam - vallja egy fiatal fejvadász - mindig nagyon izgultam egy beszélgetés előtt (jelzem, ez valószínűleg ma sem lenne másként). Úgy gondoltam, hogy a jó emberismeretemmel majd kitalálom, milyen emberre is vágynak az interjúztatók és aszerint fogok viselkedni. Emellett megtanultam egy-két fontos viselkedési szabályt, melyeket a későbbiekben fogok leírni. Szóval egyre rutinosabb lettem az interjúkban és felkészült a várható kérdésekre. De a legfontosabb, amit megtanultam, hogy nem az a lényeges, hogy milyen embert akarnak ők látni, hanem, hogy Te milyen vagy valójában! Azon az interjún volt "sikerem" (meglestem az önéletrajzom és a "nagyon jó!" felirat állt rajta), amelyiken ugyan betartottam a szabályokat, de önmagam voltam. Természetes!!! Így kaptam meg azt az állást, amit kiszemeltem magamnak és amiért meg is küzdöttem. Ma már aktívan interjúztatok és tudom, hogy mi az, ami lényeges. Egy állásinterjú gyakran már az ajtóban eldől. A megjelenés, a belépés, a mimika és a kézfogás mind sokat elárulnak az illetőről. Félreértés ne essék, ekkor nem zárul le a jelölt személyiségének és képességeinek feltárása - kap még esélyt, hiszen az első benyomás nem mindig megfelelő és igaz."
Rengeteg kérdés merül fel egy felvételi beszélgetés kapcsán. Ezen az oldalon próbáltuk a leggyakrabban feltett interjúkérdéseket és "félelmeket" megválaszolni és megoldani!

Nézzük ezután az állásinterjú legfontosabb "követelményeit":

1. Ne késsünk el! (Inkább érkezzünk előbb egy kicsit)
2. Határozottan mutatkozzunk be! Fontos a megfelelő kézfogás (nem lazán/hal/, de nem is túl erősen). Emellett a mosolygás csodákra képes- jó benyomást kelt és oldja a feszültséget. Az interjúztató nevét mindenképpen jegyezzük meg, legalább a keresztnevét, mert jól jöhet még a későbbiekben.
3. Legyünk udvariasak, de ne vigyük túlzásba! Akkor üljünk le, amikor az interjúztató (férfiak női interjúztató esetében később), ne tegyük keresztbe a lábunkat illetve ne üljünk terpeszben! A lábunkat rakjuk egymás mellé és húzzuk ki magunkat!
4. Próbáljunk meg - a körülményekhez képest - lazának mutatkozni (de azért ne essünk szét!).
5. Adjunk a külsőnkre! Bizonyított, hogy ha az álláskereső vonzó külsejű, a leendő munkaadó hajlamosabb pozitívabban gondolkodni róla (intelligens, megbízható). A jólápoltság elsődleges! Emellett kerülendő a feltűnő frizura. Tiszta, ápolt hajviselet! A smink legyen egyszerű. Olyan illatosítókat használjunk, melyek nem túl erősek és az egyéniségünknek megfelelnek!
Fontos a helyes öltözködés. Lehetőleg olyan ruhát vegyünk fel, mellyel alkalmazkodunk a választott munkahely környezetéhez. Ne essünk túlzásokba - legyünk szolidak!
Nőknek kerülendő a miniszoknya, a túl nagy dekoltázs, az átlátszó blúz, a nem a munkahelyhez illő sportos ruházat. Javasolt a kosztüm, mely nem rikitó színű. A cipő megválasztásában nagyobb szabadsággal rendelkeznek, mint az urak, de kerülniük kell a túl lapos, vagy magas hölgyek esetén a túlságosan magas sarkat.
Uraknál fontos a visszafogott, de elegáns és kultúrált megjelenés. Lehetőleg öltöny, vele harmonizáló inggel és nyakkendővel. A megfelelő cipő kiválasztása is nélkülözhetetlen. Tilos a fehér zokni a sötét nadrághoz! A cipő legyen tiszta!

Mit vigyünk magunkkal a felvételi beszélgetésre?


Semmiképpen se vigyünk olyan nagy táskát, melybe még két könyv meg egy kis magnó is belefér. A hölgyek kis táskát viseljenek, melybe zsebkendő, pénztárca, kis notesz, toll, mobiltelefon (Ne feleljtsük el kikapcsolni a beszélgetés kezdete előtt!) kerüljön. Kerüljük az aktatáskát!

 

Az állásinterjú viselkedési "szabályai"

Nem is hinnénk, hogy mekkora szerepet játszik egy állásinterjún a testbeszéd (mozgásunk, taglejtésünk, arckifejezésünk). Testünk sokszor ellentétbe ütközik az általunk mondottakkal: pl. állítjuk, hogy nem izgulunk és határozottak vagyunk, ugyanakkor tördeljük a kezünket, nagyokat nyelünk, piszkáljuk a nyakunk, orrunk...stb. Pszichológusok kimutatták, hogy környezetünk az érzéseinkről és magatartásunkról szóló jelzéseket a következők alapján észleli:

" 7%-ban a szavainkból

" 38%-ban a hangunk
" 55%-ban arckifejezésünk alapján

Szemkapcsolat


A szem a lélek tükre. Ez az állítás még inkább igaz egy beszélgetésen. A domináns személyiségű emberek egyenesen a másik szemébe néznek, a kevésbé határozott emberek elfordítják a tekintetüket. Tehát mindenképpen jó benyomást kelt, ha partnere szemébe néz - de ne bámulja folyamatosan.


Még néhány jó tanács....


" Ha van lehetősége, a beszélgetés előtt próbálja el az állásinterjút egy barátjával!

" Táskáját, szemüvegét, telefonját, kulcsait ne tegye ki a tárgyalóasztalra!
" Pozitív közléssel kezdje a beszélgetést és azzal is fejezze be!
" Próbáljon meg jó hangulatot kialakítani!
" Legyen tárgyilagos, alkosson tömör mondatokat!
" Távozáskor köszönje meg a kávét a titkárnőnek!

 

A várható, leggyakrabban előforduló interjúkérdések:

- Mit jelent a siker az Ön számára?
- Melyek a rövid távú tervei?
- Melyek a hosszú távú tervei?
- Melyek az Ön gyengeségei?
- Mi motiválja Önt?
- Mesélje el a legsikeresebb szakmai élményét!
- Miért szeretne állást változtatni?
- Hogyan képzeli el az ideális munkakört?
- Hogyan szokta levezetni a feszültséget?
- Meséljen el egy konkrét stresszhelyzetet!
- Mi bosszantja fel Önt leginkább?
- Mit szeretne elérni az életében?
- Melyek a munkával kapcsolatos közvetlen céljai?
- Mi az, ami Önt elkeseríti, dühíti?
- Mit ért jól működő ügyfélkapcsolaton?
- Mesélje el a legkreatívabb döntését!
- Miért számít Ön jó csapatmunkásnak?
- Milyen szerepet vállal egy csapatban?
- Mennyi időre tervez előre?
- Mit vár el a munkatársaitól?
- Hogyan képzeli el az ideális vezetőt?
- Mit vár el egy vezetőtől?
- Hogyan képzeli el későbbi pályafutását?
- Mit gondol, milyen az Ön munkastílusa?
- Hogyan szeret utazni?
- Ha egy állathoz kellene hasonlítani magát, melyik lenne az?
- Mit tekint eddigi legnagyobb sikerének?
- Miért kellene kiválasztanom erre a pozícióra?
- Adja el nekem ezt a tollat!
- Beszéljen magáról öt percet! Stb..

Ezen interjúkérdéseket érdemes átfutni az állásinterjú előtt és elgondolkodni, hogy mit is válaszolna rá?! Sokkal lazább tud maradni, ha nem érik teljesen váratlanul a kérdések!

Ezek mellett különböző szituációs játékokba is belefuthat, melyek a leleményességét, személyiségét, megítélését "vizsgálják".

Sok Sikert Kíván a
Job-Center csapata!

Forrás: job-center.hu

Az állásinterjúk általában többfordulósak szoktak lenni, az általános a kétfordulós. Van telefonos interjú is. Mielőtt eljövünk egy interjúról, ne felejtsük el megkérdezni:

- Mikor várható döntés?

- Mikor várhatok visszajelzést?

- Kapok e visszajelzést, amennyiben nem én kapom meg az állást?

Ezek azért fontosak, hogy ne várjunk hiába, hiszen annál rosszabb nincs is, főleg, ha az az állás éppen nagyon fontos lenne számunkra. Ha nem jelentkeznek, akár közvetítő cégről legyen szó, akár magáról a munkaadó cégról, ne legyünk bátortalanok telefonálni egy idő után, hogy mire számíthatunk még a jövőben!

6. Munkaszerződés - munkaköri leírás - Fontos, hogy ha felvesznek valahova, azonnal kössük meg a munkaszerződést, és a munkaköri leírást még azelőtt nézzük meg, mielőtt azt aláírjuk. A munkaszerződést érdemes másoknak is megmutatni, mielőtt aláírjuk, mi a véleményük.

2012. január 1.-től változott a Munka Törvénykönyve. Az 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről szigorú előírásokat tartalmaz a Munkaszerződés 2012. évi formai és tartalmi követelményeit illetően. A munkaviszony akkor jön létre, ha a munkáltató és munkavállaló írásban munkaszerződést kötöttek. A munkaviszony érvénytelenségére - a szerződés létre nem jötte esetén - csak a munkavállaló hivatkozhat, de ezt ő is csak 30 nappal a munkába lépést követően teheti.

A Munkaszerződés 2012.-ben is lehet egy laza forma a két fél közötti megállapodást tekintve, de bizonyos adatokat mindenképpen tartalmaznia kell, és nem állhat ellentétben jogszabállyal, a Munka Törvénykönyvével, vagy Kollektív Szerződéssel. A Munkaszerződés megkötésekor a munkaadó tájékoztatni is köteles a munkavállalót a munkafeltételekről.

A Munkaszerződés 2012. szabályai között új terminológiák is szerepelnek, mint például a korábbi munkavégzés helye helyett munkahely, vagy a személyi alapbér helyett alapbér. A Munkaszerződés 2012. évi változatában a Munka Törvénykönyvben szereplő előírásai szerint az alábbi adatokat kötelezően szerepeltetni kell:
-    a munkáltató neve, székhelye, cégjegyzék száma, képviselője
-    a munkavállaló neve, születési helye, ideje, anyja neve, személyi igazolványa száma, adószáma, TAJ száma, lakcíme
-    a munkaviszony kezdete
-    a munkaviszony vége
-    próbaidő hossza
-    munkakör pontos meghatározás
-    munkavégzés helye
-    munkáltatói jog gyakorlója vagy gyakorlói
-    bruttó alapbér
-    munkaidő, munkarend
-    rendkívüli felmondás esetei
-    szabadság
-    szankció az üzleti titok megsértése esetén
-    jogi rendelkezés
-    dátum
-    felek aláírása

Fenti adatokon kívül a Munkaszerződés természetesen egyéb feltételeket is tartalmazhat. A felek akkor járnak kölcsönösen jól, ha minél több munkafeltétel kerül előre tisztázásra. Az esetleges módosításokra a munkaadónak 15 napos határidő áll rendelkezésére.

2012. március 19.

Az új Munka Törvénykönyve (új Mt.) július 1-jén fog hatályba lépni. A hatályba lépésével számos pontos újítás várható, így különösen a munkavállalónak a munkaidőn kívüli viselkedésére vonatkozó szabályok is. Bejegyzésem arra szorítkozik, mit tehet egy munkáltató, hogy elejét vegye egy közösségi oldalon megjelent bejegyzéssel kapcsolatos jogvitának a munkavállalójával szemben.

Az új Mt-ben az általános magatartási követelmények között találhatjuk azt a szabályt, amely szerint a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely - különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján - közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére. A munkavállaló magatartása bizonyos szempontok szerint korlátozható, és ezen korlátozásról a munkavállalót előzetesen írásban tájékoztatni kell. A munkavállaló véleménynyilvánításhoz való jogát a munkáltató jó hírnevét, jogos gazdasági és szervezeti érdekeit súlyosan sértő vagy veszélyeztető módon nem gyakorolhatja. A munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot megőrizni. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járhat.

A jogalkotó garanciákat is ad arra az esetre, hogy mikor korlátozhatók a munkavállaló személyhez fűződő jogai. A munkavállaló személyhez fűződő joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. Törvényben nevesített személyiségi jogok a következők: hátrányos megkülönböztetés tilalma, lelkiismereti szabadság garantálása, személyes szabadság jogellenes korlátozása, testi épség és az egészség védelme, becsület védelme, emberi méltóság védelme, névjog, jóhírnév védelme, képmás hangfelvétel oltalma, titokvédelem, magánlakáshoz való jog, személyes adatok védelme, kegyeletei jog. Munkajogi szempontból lényeges személyhez fűződő jog a személyes szabadsághoz való jog, amely többek között magába foglalja a gondolatközlést és a véleménynyilvánítást is. Természetesen mindegyik személyhez fűződő jog nagyon fontos, de a bejegyzéshez csak a gondolatközlés és a véleménynyilvánítás tartozik szorosan .

A közösségi oldalak térhódításával a mindennapok része lett ezen hálózatok használata. Sokan nem tudnak létezni nélkülük, és többen a nap 24 órjában ezeken az oldalakon "lógnak". Sokak számára a közösségi oldalak jelentik az internetet. Azáltal, hogy a mindennapok része lett ez a hálózat, úgy egyre több és több jogvita alakulhat ki, hogyha valaki a munkájával kapcsolatosan oszt meg egy-egy információt az ismerőseivel, barátaival a közösségi oldalakon. Az ilyen bejegyzések (állapotfrissítések) általánosságban ártalmatlanok, a munkáltatóra nézve nem járnak hátránnyal. Akadnak azonban olyan státuszfrissítések is, amelyek igencsak veszélyeztetik a munkáltató jó hírnevét, gazdasági érdekét, stb. A jogalkotó ezért alkotta meg a fentebb említett szabályozást, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül is köteles bizonyos magatartási szabályokat betartani.

A jogalkotó arra alapozta ezen szabály megalkotását, hogy a munkaviszony egy bizalmi jellegű jogviszony, bizalmi kapcsolat alakul ki a munkavállaló és a munkáltató között. Ezen bizalmi kapcsolatból következik, hogy a felek egymás felé tanúsított magatartása nem korlátozódik csak a munkaviszonyból származó jogok gyakorlása és a kötelességek teljesítésének idejére, hanem - ugyan korlátozottan - érinti a munkavállaló munkaidején kívüli magatartását, másképpen fogalmazva, magánéletét. A munkaviszony azonban nem befolyásolhatja korlátlanul a munkavállaló munkaidőn kívüli magatartását. A munkavállaló magatartását ebben a tekintetben két körülmény határozza meg. Az egyik a munkáltató szervezeti rendjében elfoglalt helye, illetve munkakörének jellege. Ez a problematika összefügg az elvárhatóság már korábban tárgyalt fogalmának tartalmával. A másik, a magatartás célhoz kötöttsége, amennyiben csak olyan magatartást nem tanúsíthat, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója helytelen megítélésére, jogos gazdasági érdekének, illetve a munkaviszony céljának veszélyeztetésére.

A munkaviszony léte nem érintheti a munkavállaló magánéletének bizonyos szegmenseit. A munkavállaló véleménynyilvánítási szabadsága a munkajogviszonyra való tekintettel csak abban az esetben korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. Ez egyben azt is jelenti, hogy a munkavállaló véleménynyilvánítási szabadsága nem korlátozható, ha a vélemény nem függ össze a munkaviszonnyal. Nem közömbös, hogy a munkavállaló munkahelyén kívül fejti ki véleményét vagy a munkahelyen tanúsít olyan magatartást, amely zavarhatja adott esetben a munkáltató működési rendjét.

A fentieket figyelembe véve nagyon nagy jelentősége van a jól megszerkesztett munkaszerződésnek. Véleményem szerint nem a munkaszerződésben kell a közösségi oldalakkal kapcsolatos munkahelyi és azon kívüli követelményeket megfogalmazni, hanem a munkaköri leírásban. A munkaköri leírás nem része a munkaszerződésnek, ez egy egyoldalú, utasítás jellegű nyilatkozat a munkáltató részéről, amely a munkakör részletezését tartalmazza. A munkáltató meghatározza benne azokat az elvárásokat, feladatokat, melyeket a munkavállalóval szemben megfogalmaz, ehhez a munkavállaló engedélye nem szükséges.

Álláspontom szerint a munkahelyeken nem érdemes korlátozni a közösségi oldalak elérést, mert a munkavállaló azon fog dolgozni, hogy elérje a munkahelyéről ezeket az oldalakat, ezzel is több időt foglal le a munkaidejéből. A munkaköri leírásban rögzíteni kell azokat a nyilatkozatokat, amelyeket a munkavállaló nem tehet meg: pl. a vállalkozásra vonatkozólag semmilyen információt nem közölhet, a munkakörével és az azzal összefüggésben birtokába került információt, adatot nem közölhet, munkahelyen készített fényképet nem teheti közzé, stb. Ezt sajnos nem lehet általánosságban leírni, hogy milyen feltételeket kell belefoglalni a munkaköri leírásba, hiszen minden munkahely más és más. Mindig az adott vállalkozásnak, intézetnek kell eldöntetnie, szabályoznia azt, hogy mi az a tevékenység, amely már sérelmes a részére, veszélyezteti a gazdasági érdekét, stb.

A munkáltatóknak célszerű egy olyan belső szabályzatot megalkotniuk, amelyben a közösségi oldalakon keresztüli munkavállalói kommunikációt szabályozzák. Meg kell határozni benne, hogy milyenfajta adatáramlás a megengedett, és melyek azok, amelyek tiltottak.

A munkavállaló is megtehet különböző "óvintézkedéseket": a munkájával, munkáltatójával kapcsolatosan semmilyen információt nem közöl az ismerőseivel, barátaival, a közösségi oldalon különböző listákat hoz létre, amelyben gondosan elrendezi a barátait, munkatársait, stb. Érdemes kerülni az olyanfajta kommunikációt, amelyben a közösségi oldalon keresztül rendelnek pl. egy terméket a munkavállalón keresztül a munkáltatótól. Ekkor meg kell kérni az ismerőst, barátot, hogy a vállalkozás hivatalos csatornáján (email, telefon, stb.) keresztül rendeljen.

Magyarországon még nem elterjedt a közösségi oldallal kapcsolatos belső szabályzatok megalkotása, nem úgy, mint külföldön. Egyre több cég jött rá, hogy felesleges jogvitáktól mentesítik magukat, ha megalkotják a közösségi oldalak használatával kapcsolatos szabályokat. Számos külföldi bíróság találkozott már ilyenfajta jogvitával.

A Liverpooli Munkaügyi Bíróságra került annak a szórakozóhely-hálózatnak az egyik alkalmazottja, aki a vendégére vulgáris megjegyzéseket tett a facebookon keresztül. A történet lényege az, hogy az egyik alkalmazottat a szórakozóhelyen több szóbeli és fizikai fenyegetés érte különböző csoportoktól, különösen a Brian és Sandra nevű vendégektől. Az egyik este több fenyegető telefonhívást kapott a szórakozóhely alkalmazottja. A telefonáló Brian és Sandra gyermekének vallotta magát, a hívások fenyegetéseket tartalmaztak, és hangvételük elfogadhatatlan volt. Az alkalmazott nem a segélyhívón kért segítséget, hanem a facebookos oldalán adta ki dühét. Az alkalmazottnak a legelső facebookos bejegyzése aznap szexuális utalást tartalmazott az őt fenyegetőkre. A különböző kommentekre érkezett válaszokban az alkalmazott újabb vulgáris megjegyzéseket tett közzé (például: „remélem, hogy eltörik a csípője"). A facebookos beszélgetés pedig ahhoz vezetett, hogy az egyik főszereplő lánya panaszt tett a munkáltató ügyfélszolgálatánál és arra hivatkozott, hogy a nagy nyilvánosság előtt közzétett bejegyzések támadóak és sértőek különös tekintettel arra, hogy édesanyjának csípőprotézise van.

A munkáltató fegyelmi meghallgatásra hívta, hogy megvitassák azt, hogy megszegte a munkáltató e-mail használati szabályzatát, az internet és intranet használati szabályzatát, különös tekintettel arra, hogy olyan módon blogolt, ami alkalmas arra, hogy a munkáltató hírnevét veszélyeztesse, továbbá munkaidőn kívül olyan magatartást tanúsított, amely alkalmas arra, hogy hátrányosan befolyásolja a munkahelyi megítélését. A fegyelmi meghallgatás során az alkalmazott arra hivatkozott, hogy elvesztette a fejét, és "megértette, hogy a Facebook nem a megfelelő hely volt arra, hogy levezesse a dühét és frusztrációját". Ezt követően a munkáltató lényeges kötelezettségszegésre hivatkozással elbocsátotta. Az alkalmazott nem hagyta annyiban a munkáltató döntését, keresetet nyújtott be aziránt, hogy állapítsák meg az elbocsátásának a jogellenességét. Az első fokon eljáró Dr. Wetherspoons elutasította a kereset arra hivatkozással, hogy a felmondás megalapozottan tartalmazza, hogy Miss Preece lényeges kötelezettségszegést követett el, megfelelően feltárta a tényállást és úgy vélte, hogy a felmondásban szereplő szankció arányos a lehetséges munkáltatói reakciókkal. A másodfokon eljáró bíróság leszögezte, hogy bármit is gondolna az alkalmazott üzenetei privát jellegéről, azok közdomain alatt lettek közzétéve. A bíróság azt is figyelembe vette, hogy Dr. Wetherspoons megállapításait az alkalmazandó jogszabály indokolta, különös tekintettel a jó hírnév veszélyeztetéséről szóló rendelkezésekre, mivel az egyes bejegyzésekben Miss Preece a munkahelyéhez kapcsolódóan és meghatározott ügyfelekre vonatkozóan tett közzé bejegyzéseket - olvasható a Jogi Fórum oldalán.

Az új Munka Törvénykönyv hatályba lépésével egyre gyakoribbak lehetnek az ilyen esetek, azonban ez megelőzhető, ha mind a munkavállaló, mind a munkáltató tesz azért, hogy ilyen ne forduljon elő.

Forrás: www.jogig.com

A munkakör leírása tartalmazza a munkavállaló által az adott munkaszerződés alapján ellátandó munka jellegét, a munkakört betöltő munkavállaló részletes feladatait. Célja az adott munkakörben elvégzendő konkrét feladatok meghatározása, ezért igen fontos (hiszen ez alapján kérhető számon az elvégzett / el nem végzett feladat), azonban nem sorolható a munkaszerződés kötelező tartalmi elemi közé, ezért nem kötelező - de ajánlott- a munkaszerződés időpontjában átadni, elfogadtatni (aláíratni).

Sok sikert és kitartást!


UI: Vész esetére:

Munkahelyemen többféle sérelem ér. Hova fordulhatnék munkaügyi panasszal?

Munkaügyi panasszal az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség területi szerveit kell felkeresni, amelyek minden megyében több képviselettel rendelkeznek. Az ott dolgozó szakemberek tanácsadással, illetve a panasz kivizsgálásával és a szükséges intézkedések kezdeményezésével tudnak segíteni.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 21
Heti: 91
Havi: 473
Össz.: 169 297

Látogatottság növelés
Oldal: ÁLLÁSKERESÉS alap
CÉGLISTAPANASZ - CÉGEKRE Munkavállalóktól - megtörtént esetek - írj Te is! - © 2008 - 2024 - ceglistapanasz.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »